СТИМУЛ

кондитерська фабрика

Наш стимул – працювати для Вас і дарувати смак натуральних солодощів!

+38(056)747-00-10 +38(056)747-00-20 stimulsweet@gmail.com

НОВИНИ

Важливі питання – прості відповіді. Як вибрати якісний зефір.

Зефір – натуральна та корисна солодкість, яку рекомендують в тому числі для дитячого та дієтичного харчування. Справа в тому, що в зефір зовсім відсутні жири, в наявності вуглеводи, харчові волокна та білки. Відсутність жирів істотно зменшує калорійність готового продукту та робить його дієтичним та легко засвоюваним організмом.
Як вибрати якісний натуральний зефір?
Здавалося б, – все дуже просто: йдеш в маркет та вибираєш зефір того виду та смаку, який тобі подобається. Все просто звичайно, але трохи не так. Сьогодні підприємства України пропонують досить великий вибір зефіру, різного зовнішнього вигляду, різних смаків у різних упаковках.
На що звернути увагу, якщо стоїть завдання купити якісний продукт? Всі ми пам’ятаємо радянський зефір: повітряний, легкий, з приємною кислинкою. Радянський зефір досі вважається еталонним. І часто можна почути, що, мовляв, такого зефіру вже не знайти, годі й намагатися. Це не зовсім так! Давайте розбиратися разом!
За часів Союзу виробництво зефіру регулювалося ГОСТом 6441 «Вироби кондитерські пастильно». Після 1991 року виробництво зефіру в Україні регулюється тим же документом,
а саме ДСТУ 6441. ДСТУ та ГОСТ – це по суті одне і те ж, просто ДСТУ – це Державний стандарт України (Державний стандарт України), – документ, який прийшов на зміну радянському ГОСТу.
Отже, ГОСТ 6441 регламентував сировину, технологію виготовлення, зовнішній вигляд та органолептичні показники, упаковку, зберігання.
Так, зефір – це цукровий пастильний виріб пінообразної структури з підсушеною поверхнею, яку отримують з збивної маси з додаванням фруктово-ягідної сировини, харчових добавок, ароматизаторів, з масовою часткою фруктово-ягідної сировини не менше 11%. Желатинова речовина може бути будь-яка: агар, пектин, желатин, фурцелларан. Звичайно, ГОСТовська класика – це зефір на агарі. Саме завдяки агару зефір набуває повітряну та пористу текстуру, з бульбашками повітря. Зефір на пектині буде більш щільним та вологим.
Термін придатності зефіру по ГОСТу 6441 – не більше 60 діб.
Таким чином, щоб купити якісний зефір, звертайте увагу на дуже прості характеристики:
– зефір повинен бути виготовлений згідно ДСТУ 6441;
– в складі обов’язково має бути яблучне пюре. У переліку продуктів воно повинно стояти не нижче четвертої позиції. Раніше може стояти цукор, вода та патока;
– термін придатності повинен бути не більше 60 діб, живий натуральний продукт довше не живе;
– добре, якщо зефір буде на агарі;
– барвники та смаки переважно щоб були натуральні.
Вибирайте якісний та корисний зефір на полицях магазинів України!
Запитуйте зефір кондитерської фабрики СТИМУЛ в магазинах вашого міста!